Larry C. Kennedy Staff

Leadership
Amy Burgess
Principal
Katie Cartier Assistant Principal
Taya Davis Curriculum/Instructional Coach
Patty Lockwood Curriculum/Instructional Coach Lisa Jakubisin Title I Facilitator

Front Office: 
Leslie Escobar Office Manager
Celia Plascencia Educational Secretary
Sara Martinez Office Clerk
Jesse Valenzuela               Behavior Clerk
Maria Gore Parent Liaison
Charles Cannon    Psychologist 
Holly Drinen Psychologist  Carol Langdon
Speech Pathologist
Hellen Bustamante Library
Kevin Headly Nurse
Jessica Wright Counselor (SWB)
Joe Cortez School Resource Officer
Melinda Lucier AZELLA Clerk

Kindergarten:
Ruth Barrera Kindergarten Teacher
Venus Lopez Kindergarten Teacher
Kendal Balas Kindergarten Teacher

First Grade: 
Emily Grange                    1st Grade Flipped ELD Teacher Lindsey McCaleb 1st Grade Flipped ELD Teacher
Charlotte Leone 1st Grade Teacher
Marian Mace 1st Grade Teacher

Second Grade: 
Margarita Drauden 2nd Grade ELD Teacher
Justin Drumm 2nd Grade Teacher
Jill Browne 2nd Grade Teacher

Third Grade:
Jennifer Bowers 3rd Grade Teacher
Maria Soto 3rd Grade Teacher
Eddie O'Neil 3rd Grade Teacher

Fourth Grade:
Matt Poland 4th Grade Teacher
Brandi Krogstad 4th Grade Teacher
Justine Houge 4th Grade ELDTeacher

Fifth Grade:
Martha Vizcarra 5th Grade Teacher Ellen Reibschied 5th Grade Teacher Heleni Kuma 5th Grade ELD Teacher Middle School Red Team: Orlando Diaz 6th Math Teacher Bill Long 6th English Language Arts Teacher Ray Dashee 6th Science and Social Studies Teacher Middle School Blue Team: Kris Cruzan 7th/8th Math Teacher Tanya Mueller 7th/8th English Language Arts Teacher 
Leslyn Lang 7th/8th Science Teacher Mark Milversted 7th/8th Social Studies Teacher

Special Education:
Marta Ortiz K-2 SE Teacher
Amanda Benson Paraprofessional
Vick Beberniss Paraprofessional
Mark Piche 3-5 SE Teacher
Sonia Gonzalez Paraprofessional
Erendira Alatorre 6-8 SE Teacher
Karla Mendoza Paraprofessional
John Norris Paraprofessional
Filiberto Mireles Resource Teacher
Deann Jensen Resource Teacher
Christi Kimbrough Resource Teacher

Special Area:
Chris Jacobson Music Teacher
James Diaz Band Teacher
Stephanie Wolff Art Teacher
John Hernandez Technology Teacher
Dorothy Mullen P.E. Teacher
Emily Grange Mindfulness

Gifted and Talented:
Jody Hernandez Gifted/Talented Teacher

MVP Program:
Bobby Pachecho Elevate Phoenix Coordinator

Paraprofessionals
Aides and 
Crossing Guards:

Elizabeth Garcia Paraprofessional
Dixie Petz Paraprofessional
Jill Brugaletta Paraprofessional
Andy Martinez Play Coach
Lillian Fox Aide
Melinda Lucier Aide
Genevieve Timmons Aide

Cafeteria:
Diana Santos Cafeteria Manager
Banyen Phaipong Cafeteria
Lisa Del Toro Cafeteria
Emelina Paredes Cafeteria
Carmen Castillo Cafeteria
Angela Villegas Cafeteria
Shayan Wison Cafeteria
Renee Velasco Cafeteria

Maintenance:
Robert Tompkins
Ramon Junianto
Moses Solomon
Kibra Weldemicaef
Maria Nieto
Charles Owen

Website by SchoolMessenger Presence. © 2018 West Corporation. All rights reserved.